poniedziałek, 7 listopada 2016

Bezoka ryba akwariowa – jak się porusza?


Czy wiesz, że bezoki lustrzeń meksykański porusza się po akwarium dzięki mechanizmowi rozpoznawania zmian ciśnienia w zbiorniku? Z uwagi na warunki naturalne ryba ta dodatkowo w charakterystyczny sposób porusza się, wyczuwając jednocześnie drgania wody.

Jak każdy gatunek z osłabionym jednym ze zmysłów, również bezoka odmiana lustrzenia meksykańskiego musiała przystosować się do warunków życia. Uczyniła to w sposób wręcz mistrzowski.

Różne mechanizmy poruszania
Warto wiedzieć, że ślepczykiem jaskiniowym, jak nazywana bywa bezoka forma lustrzenia meksykańskiego, nazywa się różne gatunki rodziny kąsaczowatych. Poruszają się one, bazując na innych zmysłach aniżeli wzrok. Przede wszystkim wyczuwają drgania z uwagi na sposób poruszania się – w ten sposób lokalizuje przeszkody. Dodatkowo niektóre odmiany posiadają również specjalny mechanizm zasysania wody, na podstawie którego analizują zmiany w ciśnieniu oraz swoje położenie. Z kolei pokarm wyczuwają, posługując się niezwykle silnie rozwiniętym węchem.

Ryba, która nie widzi
Bezoki lustrzeń meksykański zamieszkuje w naturalnym środowisku przede wszystkim jaskinie, gdzie nie dociera światło. Spowodowało to ewolucyjny zanik oczu, ale również cielistą barwę bez dodatkowych kolorów. Z tego powodu w akwarium jednogatunkowym lustrzeń może być hodowany bez oświetlenia bądź z bardziej widowiskowym oświetleniem nocnym.

czwartek, 3 listopada 2016

Najdroższa „złota rybka” na świecie!

Czy wiesz, że arowana platynowa uznawana jest za jedną z najdroższych ryb świata? Ta odmiana arowany srebrnej z rodziny ryb kostnojęzykowych jest obecnie wyceniana nawet na kilkaset tysięcy dolarów.
Wysoka cena tej ryby nie wynika jedynie z jej rzadkości, ale również i innych uwarunkowań.

Drogocenna mutacja
W naturze żyją przede wszystkim Arowany srebrne, dorastające do metra długości i akwarystyce hodowane jedynie przez specjalistów. Arowana platynowa stanowi mutację tej srebrnej i po raz pierwszy publicznie została zaprezentowana w 2007 roku na wystawie w Singapurze. Już wtedy spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wkrótce hodowcy z Ameryki Łacińskiej wystawili okaz, który został sprzedany za 400 tysięcy dolarów amerykańskich.
























Coraz rzadziej spotykana

Nie cieszy jednak wiadomość, że arowana jest coraz rzadziej spotykana w naturze, bowiem uważa się ją za rybę przynoszącą dobrobyt. W warunkach akwariowych rozmnaża się niechętnie, a przy tym jest agresywna i wymaga dużego zbiornika, co nie ułatwia hodowli.